ROCZNICE WAŻNYCH WYDARZEŃ W POWOJENNEJ POLSCE I NA WĘGRZECH.

16 czerwca 2016 roku   uczniowie klas IC gimnazjum, IIIB i IIIc gimnazjum oraz IIB liceum uczestniczyli w spotkaniu dotyczącym ważnych rocznic narodowych, których okrągła rocznica przypada w tym roku. Marta Liżewska z klasy IIB zaprezentowała przebieg wydarzeń w Poznaniu w czerwcu 1956 roku. Uczniowie mogli wysłuchać relacji świadków tamtych wydarzeń, obejrzeć fragmenty filmów dokumentalnych i przemówień np. Józefa Cyrankiewicza. O strajku w Poznaniu mówiły też słowa piosenki Mezo „Poznań 56” wykorzystanej podczas programu. Urszula Zapert i Karolina Gromiec z klasy IA LO zaprezentowały   przebieg powstania węgierskiego , które miało miejsce także w 1956 roku. Ich prezentacja była bogato ilustrowana materiałami archiwalnymi i relacjami świadków. Uczniowie wysłuchali także wiersza Zbigniewa Herberta „Węgrom”. Damian Skrodzki i Daniel Wilimczyk przypomnieli o wydarzeniach sprzed 40 lat. O strajkach w Radomiu, Ursusie, Płocku opowiedzieli wykorzystując piosenkę Krzysztofa Kelusa „Ballada o szosie E7” oraz fragment filmu „ Zawrócony” – dzięki któremu wyjaśnili na czym polegały ścieżki zdrowia. Program przygotowany przez licealistów pozostałe klasy będą mogły obejrzeć we wrześniu.