Na zakończenie Roku Cichociemnych

Kończy się 2016 rok, który został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Cichociemnych. Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr 1 w Piszu i Muzeum Ziemi Piskiej przygotowali na zakończenie Roku Cichociemnych projekt. Jego celem było przybliżenie piszanom działalności tych dzielnych żołnierzy. Cichociemni byli szkoleni w Wielkiej Brytanii do zadań desantowych na terenie Polski podczas II wojny światowej. Na teren Kraju przerzucono 316 Cichociemnych wśród nich znalazła się jedna kobieta – Elżbieta Zawacka. Pierwszy zrzut Cichociemnych na teren okupowanej Polski odbył się w lutym 1941 roku. Cichociemnymi byli : Leopold Okulicki- ostatni dowódca Armii Krajowej, Adam Borys „Pług” dowódca Batalionu Parasol podczas powstania warszawskiego, Bolesław Kontrym „Żmudzin”, Hieronim Dekutowski „Zapora” Jan Piwnik „Ponury”. Dewizą Cichociemnych było hasło „ wywalcz Polsce wolność lub zgiń”.

Dziś jedynym żyjącym Cichociemnym jest Aleksander Tarnawski „Upłaz”.

Młodzież przygotowała dwa rodzaje ulotek, które zostały rozdane piszanom. 20 grudnia 2016 roku w Muzeum Ziemi Piskiej odbyły się warsztaty pod hasłem Młodzi dla Młodych. Uczniowie II LO w Piszu przybliżyli   uczniom klas szóstych szkoły podstawowej nr 1 w Piszu działalność Cichociemnych. Do projektu przyłączyła się także piska Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna, w której nasi uczniowie przygotowali wystawę.

Elżbieta Chrostowska

Szkoła

Współpracujemy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie:

Wydział Biologii i Biotechnologii

logo wbib2

Wydział Nauk Ekonomicznych

<=Relacja z podpisania porozumienia

uwm

Wydział  Matematyki i Informatyki

wmil logo


wmil strefa


kiedymyyjemy180x120

100 lat

bohater ON

szk wierna dziedz

logo szk niepodlegla


ankieta


logo small


25 lat


sponsorzy


logo cke


W szkole panuje życzliwa, rodzinna atmosfera, która sprzyja uzyskaniu jak najlepszych efektów wychowawczych i dydaktycznych. Absolwent naszej szkoły jest w pełni ukształtowany do podejmowania decyzji związanych ze swoim przyszłym życiem. Jest tolerancyjny, wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka a także ma ukształtowaną postawę chrześcijańską i patriotyczną

 

 

 

PE logo www min

 

dyplom small