Noc Biologów

Uczniowie klasy II b LO wzięli udział w wycieczce Noc Biologów, która odbyła się 13.01.2017r.na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
Celem wycieczki było rozszerzenie wiadomości z biologii, poznanie metodyki badań, poznanie pracy w laboratorium.

Uczniowie najpierw zwiedzili szklarnię Wydziału Biologii i Biotechnologii, w której obserwowali rośliny pochodzące z różnych zakątków świata m.in. rośliny tropikalne, sukulenty czy rośliny owadożerne.
Następnie licealiści wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych:
W pracowni histologa, w których zapoznali się z procedurą histologiczną, według której można wykonać preparaty mikroskopowe metodą parafinową. Uczniowie pod kierunkiem prowadzącego wykonywali preparaty: przygotowali szkiełka podstawowe, wykonali bloczek parafinowy i zatopili w nim materiał biologiczny, kroili bloczek na mikrotomie, naklejali materiał na szkiełka w łaźni wodnej oraz utwardzali i barwili preparaty.
Laboratorium genetyczne: izolacja DNA  metodą kuchenną, w których zapoznali się z metodą ekstrakcji kwasów nukleinowych, izolowali DNA oraz rozdzielili elektroforetycznie DNA w żelu agarozowym.

Twarde jak mięczaki, w których zapoznali się z gatunkami rodzimymi jak i egzotycznymi ślimaków i małży.
Uczniowie zwiedzili także muzeum zwierząt w Katedrze Zoologii.
Tegoroczna Noc Biologów cieszyła się równie dużym zainteresowaniem naszych uczniów jak wycieczki z lat
poprzednich. Uczniowie chętnie wzięli udział we wszystkich zajęciach i z satysfakcją wrócili do domu.