Odsłonięcie tablicy i symboliczne posadzenie dębu - 28 kwietnia 2017 roku.

Pamięci kapitana Józefa Machlejda, więźnia Starobielska 

28 kwietnia 2017 roku społeczność Zespołu Szkół Nr 1 w Piszu uczestniczyła w uroczystości posadzenia Dębu Katyńskiego i  odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci kapitana Józefa Machlejda.  Wydarzenie to było zwieńczeniem programu  Stowarzyszenia Parafiada i Instytutu Pamięci Narodowej  „Katyń … ocalić od zapomnienia” realizowanego w naszej szkole.

Ideą programu jest posadzenie 21857 dębów pamięci-będących hołdem złożonym Polakom zamordowanym w 1940 roku przez Rosjan. Do tej pory posadzono 4656 dębów- nasz jest kolejny. Chcieliśmy upamiętnić osobę związaną z naszym regionem. W związku z tym, że wszystkie Rodziny Katyńskie  z województwa warmińsko- mazurskiego mają już dęby upamiętniające członków ich rodzin- stanęliśmy przed dylematem kogo wybrać ?

W podjęciu decyzji pomogła nam pani Alicja Pogorzelska z olsztyńskiej Rodziny Katyńskiej, która zaproponowała nam postać kapitana Józefa Machlejda. Józef Machlejd -wzięty do sowieckiej niewoli 19 września 1939 roku, więziony w Starobielsku został zamordowany strzałem w tył głowy przez Rosjan w Charkowie.

 Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9 rano przed budynkiem naszej szkoły. Uczestniczyli w niej odświętnie ubrani  uczniowie i nauczyciele naszej. Nasze zaproszenie przyjęli : ksiądz kanonik Andrzej Zienkiewicz, ksiądz kpt SG Marcin Pysz, ksiądz Bogusław Sebesta, poseł na Sejm RP Jerzy Małecki, starosta powiatu piskiego Andrzej Nowicki, wicestarosta powiatu piskiego Marek Wysocki, naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej  w Olsztynie dr Waldemar Brenda, dyrektor Muzeum ziemi Piskiej dr Aneta Karwowska oraz dyrektorzy piskich szkół  i instytucji edukacyjno- kulturowych.  Wszystkich zgromadzonych powitała dyrektor szkoły Małgorzata Oświęcimko.

W uroczystości nie mogła uczestniczyć bratanica kapitana. Pani Hanna Machlejd- Mościcka ze względu na wiek i odległość nie mogła przyjechać do Pisza. Przysłała nam podziękowanie za zaproszenie. W trakcie realizacji projektu byliśmy z rodziną kapitana w stałym kontakcie. Otrzymaliśmy wiele informacji przybliżających nam  jego postać.

Rangę wydarzenia podkreśliła  obecność pocztów sztandarowego i flagowego.

Hymn  narodowy zaśpiewał chór pod dyrekcją  Lecha Ostrowskiego.   Modlitwę odmówili i poświęcili tablicę ksiądz kapitan Marcin Pysz, ksiądz Bogusław Sebesta i ksiądz kanonik Andrzej Zienkiewicz. 

 W czasie  uroczystości wartę honorową przy tablicy i dębie pełnili  harcerze. Odsłonięcia tablicy i symbolicznego posadzenia dębu dokonali : poseł na Sejm RP Jerzy Małecki, starosta Andrzej Nowicki, wicestarosta Marek Wysocki, naczelnik  IPN Waldemar Brenda, dyrektor szkoły Małgorzata Oświęcimko, przewodnicząca szkoły Izabela Makuła.

 W trakcie odsłonięcia tablicy i symbolicznego  posadzenia dębu zgromadzeni wysłuchali utworu „Śpij kolego”.

Kolejna część spotkania odbyła się w bibliotece szkolnej, gdzie goście wysłuchali prezentacji sylwetki kapitana Józefa Machlejda dokonanej przez uczniów klasy IIB liceum.

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie.

Szczególne podziękowania należą się osobom zaangażowanym w realizację projektu i przygotowanie uroczystości- uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły.

Dziękujemy także panu Zbigniewowi Brózio za ufundowanie kamienia  a piskiemu Przedsiębiorstwu Drogowo- Mostowemu za  przywiezienie go i  obsadzenie przed budynkiem szkoły. Jesteśmy wdzięczni Starostwu Powiatowemu w Piszu za finansowe wsparcie naszej inicjatywy.

    

 

Szkoła

synergia on


100 lat

konkurs plastyczny


ankieta

logo small


strefalogo

 


25 lat


sponsorzy


logo cke


W szkole panuje życzliwa, rodzinna atmosfera, która sprzyja uzyskaniu jak najlepszych efektów wychowawczych i dydaktycznych. Absolwent naszej szkoły jest w pełni ukształtowany do podejmowania decyzji związanych ze swoim przyszłym życiem. Jest tolerancyjny, wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka a także ma ukształtowaną postawę chrześcijańską i patriotyczną

 

 

 

PE logo www min

 

dyplom small