Ważna sprawa… Oszczędzanie

Jednym z problemów współczesnego świata jest nadmierna eksploatacja różnych nieodnawialnych zasobów takich jak woda, prąd, gaz, środki ogrzewania, zdrowie, czas. Ludzie coraz częściej nie doceniają tego, co mają i co może się wyczerpać. Można by długo wymieniać sposoby oszczędzania dosłownie wszystkiego.

Zacznijmy więc od tego, jak oszczędzać wodę?

Jeziora, rzeki, morza, oceany... Przecież to wszystko to woda. Każdemu wydaje się, że jest jej wystarczająco dużo na świecie. Ale czy aby na pewno? Tak na prawdę, nie jest ona tak łatwo dostępna, jak nam się wydaje. Większość jest niezdatna do picia. Słodka woda to zaledwie kropla w całym morzu. Więc jak ją oszczędzać?

• pamiętaj o zakręcaniu wody podczas mycia zębów
  • nie odkręcaj kranu w pełni, nie jest to potrzebne
  • kąpiel zastąp szybkim prysznicem
  • nie wylewaj wody, która może zostać użyta po raz drugi
  • upewnij się, że nie kapie z zakręconego kranu.

Jak oszczędzać prąd?

Używa się go codziennie. W każdym pomieszczeniu swojego domu można znaleźć urządzenie wymagające prądu. Żyjemy w czasach, gdzie trudno odnaleźć się bez dostępu do internetu i informacji. Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, że zużycie prądu i wydatki z nim związane można zmniejszyć. Oto kilka sposobów:

- odłączaj kabel po zakończeniu ładowania urządzenia

- staraj się używać światła dziennego

- nie włączaj telewizora, żeby grał w tle jako „zagłuszacz ciszy”

- gotuj tylko taką ilość wody, jakiej akurat potrzebujesz

- wyłączaj urządzenia elektryczne, gdy z nich nie korzystasz, nie zostawiaj ich w trybie "czuwania".

Oszczędzanie jest potrzebne młodym ludziom, aby stać się niezależnym, czuć spokój posiadając środki finansowe oraz aby nie wpadać w długi, kredyty, nawet na małe sumy. Dzięki oszczędzaniu pieniędzy będzie można zapobiec drastycznym sytuacjom finansowym, zrealizować swoje marzenia oraz wybrane cele. Pieniądze można oszczędzać na bardzo proste sposoby. Aby oszczędzić małe co nieco można złożyć pierwsze konto w banku, ale jeśli jego nie chcemy, można odkładać pieniądze do skarbonki, ale najlepiej do takiej, której nie da się otworzyć, wtedy nic nie będzie nas kusić.

Zdrowie także możemy oszczędzać. Ludzie w tych czasach bardziej je niszczą, niż oszczędzają, tym bardziej w wieku młodzieńczym, ponieważ dużo rzeczy kusi i zachęca do próbowania. Aby oszczędzić zdrowe przede wszystkim należy :

• nie spożywać napojów alkoholowych
  • nie palić papierosów oraz e - papierosów
  • nie brać narkotyków oraz innych środków odurzających
  • zadbać o odpowiedni ubiór do pogody
  • uprawiać sport
  • zdrowo się odżywiać.

PAMIĘTAJ! Oszczędzanie zależy przede wszystkim od tego, czy za młodu nauczyliśmy się to robić, dbać o środki finansowe i czy to stało się naszym nawykiem czy też nie. Starajmy się dbać o zasoby, które są nieodnawialne. Zanim się ockniemy, może być za późno na jakąkolwiek ich ratunek czy odbudowę, w końcu czerpiemy z nich korzyści codziennie.

W rankingu Perspektyw mamy brązową odznakę

ranking lit tarcza 2019

Współpracujemy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie:

Wydział Biologii i Biotechnologii

logo wbib2