Nieprzypisane

Festiwal Nauki w Mikołajkach

W dniu 05.10.2018r uczniowie klasy IIb LO i IIIb LO oraz IIIc gimnazjum uczestniczyli w prelekcjach i zajęciach zorganizowanych podczas Festiwalu Nauki w Stacji Badawczej Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Mikołajkach.
Najpierw uczniowie wzięli udział w  zajęciach dotyczących obserwacji glonów i zooplanktonu strefy pelagicznej jeziora i ich oznaczania. Młodzież wykazała się dużą spostrzegawczością i wnikliwością , gdyż uczniowie potrafili oznaczyć ponad 20 gatunków glonów, orzęsków, wrotków i skorupiaków. Prowadzący byli pod wielkim wrażeniem inteligencji naszych uczniów. Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach dotyczących rozpoznawania i oznaczania skał.
Następnie uczniowie uczestniczyli w serii wykładów: O sowach słów kilka..., Antarktyda, oraz Ważki i ćmy. wykłady były bardzo interesujące, prowadzący omawiali zagadnienia z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych.
Ostatnim punktem Festiwalu był udział uczniów w zajęciach :Tropy i ślady zwierząt prowadzonych przez pracownika Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie wysłuchali najpierw wykładu, a następnie w grupach oznaczali poszczególne tropy zwierząt.
Wszystkie zajęcia zorganizowane w ramach Festiwalu Nauki cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.

Zadania pedagoga szkolnego:

Zwróć się do pedagoga szkolnego jeżeli:

• Znalazłeś się w trudnej sytuacji, nie wiesz jak sobie z nią poradzić
  • Nie potrafisz się porozumieć z rodzicami, nauczycielami lub rówieśnikami
  • Nie wiesz jak efektywnie się uczyć
  • Masz problemy emocjonalne
  • Masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić
  • Chciałbyś pomóc innym, ale nie wiesz w jaki sposób

Zadania pedagoga szkolnego:

1)   prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola, szkoły i placówki;

2)   diagnozowanie sytuacji wychowawczych w przedszkolu, szkole lub placówce w celu rozwiązywania problemów wychowawczych stanowiących barierę i ograniczających aktywne i pełne uczestnictwo ucznia w życiu przedszkola, szkoły i placówki;

3)   udzielanie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb;

4)   podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży;

5)   minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku przedszkolnym, szkolnym i pozaszkolnym uczniów;

6)   inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych;

7)   pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów;

8)   wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w:

a)   rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola, szkoły i placówki,

b) udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Wyniki konkursu „Czyste niebo nad nami to oddech nadziei”

Jury w składzie: Jan Alicki- przewodniczący, Dorota Wlazłowska, Aneta Ramotowska, Krystyna Piaskowska i Alina Skrodzka w dniu 15 czerwca 2018 r. wyłoniło zwycięzców Konkursu:

Grupa – klasy I-III

I miejsce- Wiktoria Kutyłowska, ucz. kl. I, ZS Nr 1 w Piszu

II miejsce- Aleksandra Pomichowska, ucz. klasy I, ZSK w Piszu

III miejsce- Sandra Murawska, ucz. klasy I, ZSK w Piszu

Wycieczka szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”

23 maja uczniowie klasy IB i IIB udali się na wycieczkę do Warszawy. Odwiedziliśmy oddziały Muzeum Niepodległości – Muzeum Więzienia Pawiak i Mauzoleum Walki i Męczeństwa ( dawna katownia Gestapo na Szucha). Złożyliśmy też hołd Zośce, Alkowi i Rudemu i powstańcom warszawskim zapalając znicze na Powązkach.

TERENOWA GRA EDUKACYJNA „Drużyna narodowa”

Obchody 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości zakończyliśmy w roku szkolnym 2017/2018 grą terenową. 10 drużyn z klas trzecich gimnazjum zmagało się 13 czerwca z 10 etapami gry. Zadania dotyczące historii, ustroju, słynnych Polaków, języka polskiego i kultury polskiej przygotowali uczniowie klas pierwszych liceum. Zwycięzcami została drużyna uczennic klasy 3b w składzie Aleksandra Gierad, Kinga Tomasiewicz, Natalia Jasionowska. Konkurs zorganizowała Elżbieta Chrostowska z pomocą nauczycielek Zofii Filipkowskiej i Grażyny Kołodziej.

Konkurs matematyczno- historyczny

Co matematyka ma wspólnego w historią? Zmagania dotyczące wiedzy z tych obu dziedzin były przedmiotem konkursu w 2 semestrze zorganizowanego przez Macieja Bzurę – nauczyciela matematyki. Konsultacji historycznych udzielała Elzbieta Chrostowska. Zadania prezentowane były na szkolnym Facebooku. W 3 etapach konkursu uczestniczył i wykazał się największą wiedzą Konrad Tarasiewicz z klasy 1a liceum.

Współpracujemy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie:

Wydział Biologii i Biotechnologii

logo wbib2