Krystyna Chojnowska-Listkiewicz

Krystyna Chojnowska-Listkiewicz urodziła się 15 lipca 1936 roku w Warszawie. Jest jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej oraz inżynierem budowy okrętów. Jako pierwsza kobieta na świecie samotnie opłynęła dookoła Ziemię.

Wychowywała się w stolicy do czasu, kiedy po II wojnie światowej jej rodzina przeniosła się do Ostródy. Studiowała na Politechnice Gdańskiej, na Wydziale Budowy Okrętów. W 1966 roku otrzymała patent kapitana jachtowego. W 1976 roku rozpoczęła rejs dookoła świata, który trwał 2 lata. Polka płynęła na jachcie „Mazurek”, który został skonstruowany przez jej męża Wacława Listkiewicza. Żaglówka ta nie była dużą jednostką. Miała ok. 9,5m długości oraz 2,5m szerokości. Krystyna Chojnowska-Listkiewicz została wyróżniona licznymi nagrodami za swoje osiągnięcia m.in. Super Kolosem, złotym Medalem oraz Srebrnym Sekstantem. Otrzymała drugie najwyższe, polskie państwowe odznaczenie Orderu Odrodzenia Polski. Poprzez jej podróżnicze wyprawy jest wzorem do naśladowania wielu młodych, żeglarskich talentów.

                                                                                                                           źródło:wikipedia.org

                                                                                                                        przygotowała: Paulina Trześniewska kl.III A LO

Szkoła

 

synergia on


100 lat

bohater ON

szk wierna dziedz

logo szk niepodlegla

 

 

konkurs plastyczny


ankieta

logo small


strefalogo

 


25 lat


sponsorzy


logo cke


W szkole panuje życzliwa, rodzinna atmosfera, która sprzyja uzyskaniu jak najlepszych efektów wychowawczych i dydaktycznych. Absolwent naszej szkoły jest w pełni ukształtowany do podejmowania decyzji związanych ze swoim przyszłym życiem. Jest tolerancyjny, wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka a także ma ukształtowaną postawę chrześcijańską i patriotyczną

 

 

 

PE logo www min

 

dyplom small