Paweł Edmund Strzelecki

Paweł Edmund Strzelecki był polskim podróżnikiem, geologiem, geografem, badaczem i odkrywca.Od dzieciństwa marzył o podróżach Na wschodzie kraju przez kilka lat zarządzał wielkimi majątkami księcia Franciszka Sapiehy, zbierając kapitał na swe zamierzone podróże.

Na 4 lata zniknął z rodzinnego domu, a odnalazł go przypadkiem wKrakowie jego starszy brat Piotr, wracający z kampanii napoleońskiej.

Po śmierci Franciszka Sapiehy Strzelecki otrzymał wielki majątek, który pozwolił mu na późniejsze wieloletnie podróże po całym świecie.W 1834 wyruszył z Liverpooluw 9-letnią podróż dookoła Ziemi. Podczas pobytu w Australii zbadał najwyższe pasmo górskie tego kontynentu – Wielkie Góry Wododziałowe, a jego najwyższy szczyt nazwał na cześć przywódcy insurekcji Górą Kościuszki .

Wydana przez Strzeleckiego książka z opisem fizycznym Australii i Tasmanii zyskała uznanie wśród naukowców. Sam Karol Darwin pogratulował Edmundowi dzieła. Była ona podstawowym źródłem informacji o Australii przez 40 lat!