Strona Startowa

Przedstawienie

Uczniowie klas III gimnazjum, w ramach zajęć artystycznych z plastyki, wystawiali sztukę, którą sami przygotowali od początku, począwszy od scenariusza, scenografii po choreografię. W załączeniu przedstawiamy kilka zdjęć na dowód niezwykłego talentu naszych gimnazjalistów.

Czytaj więcej...

Ocalić od zapomnienia

W październiku uczniowie II LO realizowali projekt pod opieką nauczycieli Elżbiety Chrostowskiej i Anety Ramotowskiej, pod wspólnym tytułem „ Ocalić od zapomnienia". Uczniowie uporządkowali stare cmentarze w powiecie piskim. Przed Zaduszkami odwiedzili groby, zapomniane, często zaniedbane, jednak będące śladami przeszłości ziemi, na której mieszkamy i pamiątkami po ludziach, którzy dawniej tu żyli. Opisali zapomniane cmentarze, gdzie dziś rzadko ktoś zagląda i cmentarze uznane za zabytki. Kolejnym krokiem było podjęcie działań zmierzających do uporządkowania grobów. Grupa uczniów z klasy I b LO, Kinga Chutkowska, Sara Felińska, Natalia Kowalczyk, Oskar Polak oraz Igor Żarnowski podjęli się kontynuacji projektu polegającego na uprzątnięciu i odnowie cmentarza znajdującego się we wsi Osiniak w gminie Ruciane Nida. Uczniowie otrzymali pozwolenie od Burmistrza Miasta i Gminy Ruciane Nida oraz od dyrekcji Nadleśnictwa Maskulińskie na przeprowadzenie prac porządkowych na terenie cmentarza. Poniżej prezentujemy efekty prac uczniów.

 

wycieczka klasowa

19 maja Uczniowie klas pierwszych II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu wsparci sześcioma Gimnazjalistkami ( Justyną, Gabrysią, Patrycją, dwiema Nataliami i Olą) pojechali na wycieczkę do Warszawy. Zwiedziliśmy Ogród Zoologiczny i Łazienki Królewskie. W Łazienkach uczniowie zwiedzili Pałac na Wyspie. Szczególną uwagę zwróciliśmy na miejsca związane z powstaniem listopadowym : Podchorążówka, Belweder, pomnik Jana III Sobieskiego.  A odpoczywaliśmy, siedząc na ławeczkach w pobliżu słynnego pomnika Chopina autorstwa Thorvaldsena.

 

W Kancelarii Sejmu RP

10 maja w kancelarii Sejmu RP odbyło się posiedzenie komisji problemowej XXI Sejmu Dzieci i Młodzieży. W skład komisji weszły najwyżej ocenione w konkursie zespoły z całej Polski. Konkurs polegał na zaprojektowaniu zmian w przestrzeni punblicznej po kątem młodzieży. Nasze województwo reprezentowali Izabela Makuła i Mateusz Tabaka z klasy III c Samorządowego Gimnazjum Publicznego w Piszu. Po kilku godzinach pracy i wsparciu sejmowych legislatorów powstał projekt tegorocznej uchwały. Uczestnicy spotkania mogli zaznajomić się z procesem powstawania dokumentów sejmowych, systemem głosowania i funkcjonowania komisji problemowych. Uchwała zostanie przegłosowana 1 czerwca 2015 w dniu posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dotyczyć będzie możliwości wpływu młodych ludzi na kształtowanie lokalnej przestrzeni publicznej.

Prawybory prezydenckie

30 kwietnia 2015 roku uczniowie Samorządowego Gimnazjum Publicznego wzięli udział w prawyborach prezydenckich. Głosowano w auli szkoły w godzinach 7.50- 13.25. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja w składzie: Julia Kołomyjska- przewodnicząca,Simon Czypryński, Maciej Pardo, Aleksandra Piątek i Kinga Kurpiewska. Frekwencja wyborcza gimnazjum to 78%.

Frekwencja klas:
klasa Ia-86%
klasa Ib -71%...
klasa Ic-67%
klasa IIa-95%
klasa IIb-73%
klasa IIc-91%
klasa IIIa-83%
klasa IIIb-80%
klasa IIIc-59%

3 maja 2015

Uczennice Nowego Ogólniaka i Samorządowego Gimnazjum Publicznego  3 maja 2015 roku rozdawały w Piszu kotyliony czyli inaczej kokardy narodowe. Kokarda narodowa polska ma mieć tylko środek (serce) biały otoczony na zewnątrz barwą czerwoną (cynober).Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej damy wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Nawiązano tą manifestacją do heraldyki Królestwa Polskiego – Białego Orła na czerwonej tarczy herbowej.

Święto Flagi

Ufacebook-buttonczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Nr1 w Piszu uczcili Święto Flagi tworząc żywą flagę na boisku szkolnym.
O tym wydarzeniu napisano na profilu Lekcja Wolności Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

 

Wybory prezydenckie

Uczniowie klasy IIA gimnazjum przygotowali plakaty i ulotki zachęcające mieszkańców Pisza do udziału w wyborach prezydenckich. Rozwiesili je na słupach ogłoszeniowych, w sklepach i urządach. W szkole odbyła się też debata na temat wyborów. Relacje uczniów zostały opublikowane na stonie internetowej Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

http://www.mlodzi.ceo.org.pl/relacje/mlodzi-glosuja-czas-zaczac,277
http://www.mlodzi.ceo.org.pl/relacje/zachecamy-do-udzialu-w-wyborach-mieszkancow-pisza,198

http://www.mlodzi.ceo.org.pl/relacje/mlodzi-glosuja,296

http://www.mlodzi.ceo.org.pl/relacje/debata,289

http://www.mlodzi.ceo.org.pl/relacje/plakat-zachecajacy-do-wyborow-prezydenckich-2015,293