100 lecie Niepodległości Polski

Obchody 100- lecia Niepodległości z polską szkołą w Blackpool.

W Blackpool w Anglii podczas II wojny światowej mieściła się Polska Baza Sił Powietrznych. Dziś jest tu cmentarz Layton Cemetery, na którym pochowanych jest 26 polskich pilotów z Dywizjonów 303,307, 308, 317, 318. Wspólnie z Polską Szkołą w Blackpool świętujemy 100- lecie odzyskania Niepodległości. Uczniowie i nauczyciele tej szkoły opiekują się mogiłami polskich żołnierzy. W tym roku zapalą znicze i złożą hołd polskim pilotom także w naszym imieniu. Udział w projekcie wzięła klasa IB LO.

Wybory patrona dębu na 100- lecie Niepodległości.

3 października 2018 roku odbyły się szkolne wybory typujące osobę, której poświęcimy posadzony dąb. Uczniowie gimnazjum i liceum wybierali spośród 9 postaci- wybranych wcześniej w wyborach klasowych. Dziękujemy komisji wyborczej z klasy IC LO.

1.Ignacy Daszyński -7,3% głosów
2.August Emil Fieldorf – 0 % głosów
3.Józef Haller – 4,4 % głosów
4.Michał Kajka -5,8 % głosów
5. Leopold Lis- Kula -5,8 % głosów
6.Grażyna Lipińska -17,6% głosów
7.Ignacy Jan Paderewski – 16 % głosów
9. Józef Piłsudski - 29 % głosów

Zwycięzcą został głosami uczniów Józef Piłsudski

uczestniczyliśmy w akcji BohaterON

W tym roku po raz trzeci uczestniczyliśmy w akcji BohaterON. Wysłaliśmy 150 pocztówek do powstańców. Wykonaliśmy też dodatkowo 40 pocztówek własnego projektu. Wśród społeczności szkolnej pocztówki rozdawała klasa IC. Otrzymaliśmy też list od Pani Anny Jakubowskiej " Paulinki", która walczyła w powstaniu warszawskim w Batalionie Zośka- co jest dla nas wielkim wyróżnieniem.

Symbol Niepodległej

Symbol Niepodległej- projekt klasy IIB LO i polskiej szkoły w Blackpool ( Anglia). Wspólnie świętujemy 100 lecie odzyskania niepodległości. Wykonaliśmy zadanie w ramach programu "Szkoła Niepodległej".

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Jak co roku 1 marca przygotowaliśmy w szkole obchody. Uzyskaliśmy dzięki współpracy ze Strefą Edukacyjną IPN paczkę edukacyjną. Znaleźliśmy się w grupie  szczęśliwie obdarowanych 100 szkół w Polsce. Dzięki uzyskanym materiałom  przygotowaliśmy audycję. Udekorowaliśmy w specjalny sposób szkołę. Przygotowaliśmy wystawę, która była pomocna w przeprowadzanych w tym dniu lekcjach. Na Facebooku odbył się też konkurs wiedzy, publikacjami IPN nagrodzono 10 osób. Przyłączyliśmy się do organizacji piskiego Biegu Pamięci „ Tropem wilczym”. Młodzież pod kierunkiem pana Damiana Żyluka przygotowała program artystyczny

Marzec 2018 Powstanie warszawskie- nie tylko w sierpniu.

Zakończyliśmy w marcu realizację projektu „ BohaterON”. Jednym z zadań projektowych było przygotowanie konkursu „Jeden z Dziesięciu- powstanie warszawskie”. Projekt przygotowali uczniowie Jakub Gentek, Arkadiusz Marcińczyk i Jakub Remiszewski. W konkursie zwyciężył Oskar Turski. Cała trójka finalistów otrzymała nagrody książkowe i rzeczowe.W ramach wykonywanych zadań znalazły się lekcje z grami edukacyjnymi, oglądanie filmów dokumentalnych. Byliśmy także w Muzeum Ziemi Piskiej na wystawie Muzeum Niepodległości „Kobiety w Powstaniu Warszawskim”.

150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego – projekt „Młodzi dla młodych 3”

Urodzinami Józefa Piłsudskiego rozpoczęliśmy obchody 100.lecia Niepodległości.

Uczniowie klasy IIIC LO przygotowali gazetkę o różnych etapach życia Marszałka.

Bruno Kass, Aleksandra Buczyńska, Damian Sulewski i Ernest Krzywonos przeprowadzili warsztaty dla uczniów Samorządowego Gimnazjum Publicznego i klasy V Szkoły Podstawowej nr 1 w Piszu, które odbyły się w Muzeum Ziemi Piskiej. W Bibliotece Miejskiej w Piszu klasa IIB LO przygotowała wystawę. 5 grudnia na początku każdej lekcji uczniowie mogli wysłuchać audycji o życiu Marszałka. Finałem było napisanie Wielkiego testu o Józefie Piłsudskim przez wszystkich uczniów naszej szkoły.

pocztówka na Narodowe Święto Niepodległości

Po raz drugi wzięliśmy udział w akcji pocztówka na Narodowe Święto Niepodległości  organizowane przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Część kartek wysłaliśmy pocztą niektóre jak tą, do redakcji Gazety Piskiej zanieśliśmy osobiście. Kartki roznosili uczniowie klas IIb i IIIc liceum oraz IIIa gimnazjum. Z życzeniami do  Gazety Piskiej udał się uczeń klasy III c liceum Damian Sulewski.

Certyfikat „Szkoła wierna dziedzictwu” – w pierwszej edycji dla II LO w Piszu

10 listopada 2017 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Kapitała na 252  złożone wnioski

wyróżniła 84 szkoły.  To prestiżowe wyróżnienie w pierwszej edycji programu otrzymało

II Liceum Ogólnokształcące w Piszu. Z rąk warmińsko- mazurskiego kuratora oświaty Krzysztofa Nowackiego i wojewody Artura Chojeckiego odebrała je dyrektor szkoły Małgorzata Oświęcimko.

Współpracujemy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie:

Wydział Biologii i Biotechnologii

logo wbib2